I dag har jeg bursdag og feirer at jeg er blitt 66 år. Nå er det bare ett år igjen før velferdssystemet i Norge definerer meg som en «eldre borger». Og det har jeg ingen problemer med, selv om det høres litt eldre ut enn jeg føler meg faktisk.
For jeg er fremdeles ung i hodet, relativt sprek i kroppen og tenker at årene som kommer vil bli fine, men kanskje også litt roligere. Den mest aktive jobbe- og karriereperioden nærmer seg slutten og jeg får etter hvert en annerledes hverdag enn da jeg var yngre. Det gleder jeg meg til, kjenner jeg. Litt spent er jeg også. Forandring byr jo alltid på både utfordringer og muligheter.
Og det er en del ting som vil forandre seg. Som pensjonist får jeg litt mindre inntekter enn jeg har nå, så da er det fint at noe blir rimeligere etter at jeg har blitt 67 år. Derfor har jeg bestemt meg for å jakte litt på honnør i dag. Hva er honnørrabatter, hvor får jeg det og hvor mye penger snakker vi om å kunne spare?
Honnørbillettene ble introdusert i 1956 som en måte å gi økonomisk støtte til de som hadde gått av med pensjon. Motivet var blant annet å sørge for billigere kollektivtransport. Derfor er kollektivselskaper med offentlig tilskudd pliktig å gi 50% rabatt til alle over 67 år.
I tillegg til fordelene det har for lommeboka vår, har dette også en positiv innvirkning på samfunnet. Å gi støtte til bærekraftig kollektivtransport reduserer behovet for privat bilbruk og avlaster trafikken i byene. Og det er jo fint. Utfordringen er selvsagt distriktene hvor kollektivtilbudet ofte er begrenset.
Men vi får honnørbilletter på mye mer enn kollektivreiser. Både kultur, idrett, helse – og fritidsaktiviteter gir betydelige rabatter til oss over 67 år. Så jeg tok meg en tur ut i byen for å finne ut av hva jeg kan få glede av i Oslo neste år.
Jeg var innom Det Norske Teater, Nasjonalteateret og Den Norske Opera & Ballett og hos alle fikk jeg 20%. Munch derimot var litt gniene og gir foreløpig ikke noen honnørpris. Skjerping der altså, Munch! Og Nasjonalmuseet som tidligere ga 45% honnørrabatt har sluttet med det fra og med i år. Det må vi klage litt på, synes jeg.
Jeg vet at både Teateret Vårt i Molde, Den Nationale Scene i Bergen, Trøndelag Teater og de fleste andre kommunale scener rundt i Norge har honnørbilletter, men at tilbudene kan variere fra ulike forestillinger. Sjekk honnørrabatten når du bestiller billetter og spør samtidig om du kan ha med en ledsager til samme pris. Det hender du får tilbud om det også.
I min lille jakt på honnørpriser fant jeg også en frisør der jeg bor som gir 20% rabatt til de over 67 år. Om det er fordi han er en veldig snill frisør, eller fordi kundene er blitt litt tynnere i luggen vet jeg ikke. Uansett er det penger spart, så sjekk om det er noen greie frisører der du bor.
Jeg fant også ut at både Hurtigruta og Widerøe har 50% honnørrabatt. Så det er mye penger å spare hvis du skal ut og oppleve landet vårt.
For å oppsummere: Det er veldig mye som er fint med å bli eldre. Og det er mye som blir billigere også. Sjekk mulighetene dine når du bestiller billetter til noe. Det kan godt hende du kommer til å bli positivt overrasket, og i tillegg ha få noe mere penger å rutte med.